Верхівцево. Верхівцевський НВК "Ластівка" (дошкільне відділення)








навчально - виховний процес

Конспекти занять

 

 

 

Інтегроване заняття з екології: «Що таке хмари, дощ, гроза»

 


  

 


Програмовий зміст:
• Дати поняття про випаровуванні води, освіті хмар, електриці, електричних розрядах в доступній формі.
• Ознайомити дітей з правилами поведінки під час грози.

Попередня робота:
• Спостереження за хмарами, за дощем, за грозою.
• Розгляд ілюстрацій із зображенням хмар, дощу, грози.
• Читання «Великий дитячої енциклопедії»


Словник: хмари, випаровування, гроза, грозові хмари, дощ, електричні розряди, метеоролог, опади.

 

Матеріали: дорослий гість, що зображує метеоролога, художнє слово, картинки із зображенням природних явищ, картки для рухливої гри, фарби гуашеві, білі аркуші паперу, серветки, пензлики, баночки з водою, прості олівці

-------------------------------------------------- ------------------------------

Хід заняття.

Діти, сьогодні до нас на заняття прийде в гості людина, яка пророкує погоду, його професія називається метеоролог. Як називається професія людини, який передбачає погоду?

Діти відповідають: Метеоролог.

Стук у двері. Входить вихователь, який зображає метеоролога. В руках у вихователя конверт.

- Доброго дня, мене звати Ніна Миколаївна. Я прийшла до вас не з порожніми руками, - дістає з конверта картки із зображенням хмар, дощу, грози, - подивіться уважно на ці картки, я думаю, що ви, діти дізналися, що за природні явища тут зображені?

Відповіді дітей.

- Правильно. Я вам хочу розповісти дуже цікаву історію:

Жили-були на світі Хмара, Дощ і гроза. Жили вони, не тужили. Але ось одного разу виник у них суперечка - хто, ж з них головний і потрібний. Хмара стверджувало, що воно саме потрібне і головне, тому що воно закриває землю від сонця, щоб на землі не було дуже жарко. Дощ говорив, що він найголовніший і потрібний, тому що він поливає землю, а всьому живому потрібна вода. Гроза говорила про те, що вона потрібна, адже вона розганяє хмари і хмари, щоб світило сонечко. Щоб усе росло і розквітало.

Ось така історія. Але як же дізнатися хто головніший і потрібніше? А для цього потрібно довідатися, що собою являють хмари, дощ і гроза. Я вам зараз розповім. А ви, діти, мені скажете хто з природних явищ потрібніше.

Хлопці, ви бачили, як кипить чайник? Бачили. Вода в чайнику кипить і з носика чайника виділяється пар - це кипляча вода перетворюється на пару і випаровується.

Ще один приклад: Після дощу на вулиці залишаються калюжі. Якщо погода тепла і сонячна, калюжі поступово зникають. Це відбувається, тому що тепле повітря піднімає пари води в небо. І в небі утворюються хмари.

Хмари - це скупчення дрібних водяних крапельок або крижаних кристалів, що тримаються високо в повітрі. Якщо змішуються тепле повітря з холодним, то випадають опади. Хмари бувають різних видів: дощові, грозові хмари або шаруваті (або це туман). Хлопці, а що таке опади?

Відповіді дітей (сніг, дощ, град).

- Так що ж таке дощ? Дощ - це один з видів атмосферних опадів, він утворюється коли згущується в краплі, водяну пару, яка насичує повітря. Краплі дощу при своєму падінні нерідко захоплюють різні наточити до повітря частинки (пил, дим, пилок рослин). Сильний дощ з великими краплями називається зливою. Як називається сильний дощ?

Відповіді дітей.

- Багато природні катастрофи викликані погодними умовами в особливостями грозами. Гроза - це сильний дощ з блискавкою і громом, а іноді і з градом. Гроза виникає, коли тепле, вологе повітря швидко піднімається вгору і формує грозові хмари, йде дощ. Якщо вологе повітря піднімається ще вище, він може замерзнути і перетворитися на крупинки льоду, йде град.

Усередині хмар накопичується електричні заряди. Вони викликають яскраві, світлові розряди, які можуть відбуватися всередині одного хмари, між кількома хмарами або між хмарою і землею. Ці розряди називають блискавками.

Під час грози найбезпечніше перебувати всередині приміщення або в машині. Не слід стояти під деревом або тримати парасольку, в якому є металеві частини, не можна користуватися стільниковим телефоном. Як потрібно поводитися під час грози?

Відповіді дітей.

- А тепер дайте відповідь: яку ж з природних явищ потрібніше і найголовніше?

Припущення і відповіді дітей.

- Висновок: всі природні явища головні і потрібні! Адже хмари, дощ і гроза - це частина природи і вони не можуть існувати одне без іншого. Тому що все в природі взаємопов'язано.

Фізкультхвилинки.

- А зараз, діти, давайте пограємо. Вставайте зі стільців.

Р / г «Чиє ланка збереться швидше».

Діти діляться на 3 групи.

1-й групі роздаються картки із зображенням хмари.

2-й групі - із зображенням дощу.

3-й групі - з зображенням грози.

На одній стороні ставляться три різні картки (хмари, дощ, гроза).

Кожна група будується колоною перед своєю карткою. Вихователь вдаряє в бубон. Діти починають ходити, бігати й стрибати по групі в різних напрямках. За сигналом: «! На місця» - діти біжать до своєї картки і будуються в колону до неї обличчям. Вихователь зазначає, яка група вишикувалася першої. Після 2-3 повторень гри, коли діти бігають та стрибають вихователь каже: «Стій!». За цим сигналом всі гравці зупиняються і закривають очі. Тим часом вихователь міняє місцями картки і каже: «На місця!». Діти відкривають очі і поспішають побудуватися в колону проти своєї картки. (Повторити 2-3 рази).

- А тепер, діти, проходьте на свої місця, за столи. (На столах - обладнання для заняття з малювання фарбами Звучить тиха, спокійна музика.).

- Діти, покажіть у своїх малюнках, що сподобалися вам природне явище.

Робота дітей.

Перегляд малюнків, вибір вподобаних.

- Отже, діти, з якими природними явищами ми познайомилися?

Відповіді дітей.

Підсумок заняття.

 

 

 

 

 

 

 
Начало формы
Конспект заняття на тему «Органи чуттів»

 



Програмовий зміст:

1. Ознайомити дітей з органами чуттів людини.

2. Тренувати зорові, слухові відчуття, нюх, удосконалювати сприйняття.

3.Развивати мовлення при відповідях на запитання.

4. Удосконалювати вміння вирішувати проблемні ситуації, творче мислення, пам'ять.

5. Виховувати бажання піклується про своє здоров'я.

Матеріал:

• Демонстраційний: картинки із зображенням органів чуттів, ємкості з речовинами різного запаху, продукти харчування різного смаку (лимон, цукор, часник, солоний огірок), картки з предметами по догляду за вухами, фотоапарат, мішечок з набором предметів з різних матеріалів.
• Роздатковий: картки із зображенням органів чуттів для гри «Обведи».

Попередня робота: Бесіда "Знайомимося зі своїм тілом», гра «Домалюй картинку», читання вірша В. О. Свиридова «Для чого потрібні очі?», Відгадування загадок на дану тему.

-------------------------------------------------- ------------------------------
-Діти! сьогодні я хочу вам розповісти про органи чуттів. Їх всього п'ять - це вуха, очі, ніс, язик, шкіра. (Педагог показує картинки}. Відгадайте, про що йде мова?

На обличчя він „заліз”.

Між очима у нас...(Ніс)

-Ніс - це орган чуттів. Властивості людського носа відчувати запахи називається нюхом. Навіщо людині нюх і як воно допомагає нам у житті? (З його допомогою розрізняють запахи).

-Проведемо експеримент, перевіримо, чи зможете ви визначити за запахом, що знаходиться в цих банках. (Діти визначають за запахом вміст баночок.)-Молодці! Які запахи бувають? (Сильні, слабкі, приємні, різкі}. Чи може запах попередити людину про небезпеку? (Может. Зіпсовані продукти погано пахнуть, їх не можна їсти, запах диму при пожежі, витік газу, підгоріла їжа на плиті).

Щоб ніс розрізняв запаху необхідно робити вправу:

Глибоко вдихнемо ми повітря Ротом ми видихни його

Раз - вдих, два - видих, Раз - вдих, два - видих,

Крила носа ми погладимо Зверху, знизу розітремо   І ще разок вдихнемо.


А про що піде мова зараз?

Завжди у роті, а не проковтнеш? (язик)

-Правильно. Всі живі організми живляться, тому всім необхідно розрізняти смачне і несмачне, корисне і шкідливе. За допомогою  язика і ротової порожнини  ми розрізняємо смак їжі. Який буває смак? (Гіркий, солодкий, кислий, солоний} .- Скажіть, що не можна пробувати на смак? (Ліки, незнайомі ягоди, гриби, немиті овочі та фрукти, зіпсовані продукти).

-Давайте пограємо. Визначте на смак, що за їжу ви пробуйте? (Діти
визначають продукти та їх смак)

А тепер проведемо вправи для язичка

Язычок гулять собрался (открываем рот и показываем язык):

 Он умылся (проводим быстро язычком по губам),

 Причесался (несколько раз проводим язычком между верхними и нижними зубами, высовывая его),

 На прохожих оглянулся (круговые движения язычком по губам),

 Вправо, влево повернулся (язычок высовываем вправо и влево),

 Вниз упал (язычок высовываем вниз), наверх полез (высовываем наверх) -

 Ам, и в ротике исчез (прячем язычок в ротик).

-Відгадайте ще одну загадку

Два Андрійки живуть біля гірки. Живуть дружно, а один на одного не дивляться. (Очі)

-Очі .- це один з найцінніших органів чуття людини, і ця здатність називається зором. Навіщо людині очі? (Щоб бачити красу навколишнього світу). Правильно хлопці, завдяки очам ми отримуємо інформацію про навколишній світ. Хочете дізнатися, як влаштовані наші очі? Подивіться, що це? (Показує фотоапарат). Я зараз натисну на кнопку затвора. Що ви помітили? (Відкрилося отвір). Через цей отвір проходять промені світла. Вони потрапляють на плівку і малюють на ній те, що ми фотографуємо. Так само влаштований наш очей. Подивіться в очі один одному. Що ви бачите? (Маленький кольоровий гурток, чорну точку посередині). Цей гурток називається райдужна оболонка. В одних він коричневий, в інших - зелений, у когось - блакитний. А чорна точка посередині - це зіниця. Через нього промені світла потрапляють всередину очі і ми бачимо те, на що дивимося. Як ви думайте, для чого потрібні вії, брови, повіки? (Вони оберігають очі від пилу, вітру). Давайте подумаємо що не можна робити, щоб не нашкодити очам? (Берегти від гострих предметів) .- Не можна терти очі брудними руками, не можна близько і довго дивитися телевізор, берегти від попадання небезпечних рідин), Що потрібно робити, щоб очі були здоровими? (Є продукти з вітамінами, робити вправи для очей> гуляти на свіжому повітрі)


Щоб очі не втомилися зробимо гімнастику для очей

Швидко, швидко поморгайте і закрийте очі

Закрийте праве око, ліве.

Відкрийте праве око, ліве

Закрийте обидва ока, відкрийте очі

Моргніть лівим оком

Моргніть правим оком

Міцно, міцно пріщурьте очі

Відкрийте очі.


-А тепер відгадайте загадку наступну.

Двоє лисенят завжди поруч сидять. (вуха)

-Правильно, це вуха. Що було б, якби ми не могли чути? (Ми б не розуміли один одного, не чули б спів птахів, дзюрчання струмочка і т. Д.). Щоб вуха не боліли, а слух був хорошим потрібно дотримуватися правил. Як ви думаєте, які? (Не колупати у вухах, захищати їх від сильного вітру, не слухати гучну музику,.)

Подивіться на картинки і визначте, що можна використовувати для догляду за вухами? (Називають, розглядають предмети)

Зарядка для вух

Ми долоньки розітремо

Сміливо вушка ми візьмемо

Зверху вниз  їх пощипаєм

Пальчиками розминаєм

Знизу вгору піднімаєм, до голівки притискаєм

-Але це ще не всі органи чуття. Існує ще дотик - це властивість шкіри людини. Сама чутлива шкіра на кінчиках пальців рук. Тому коли ми пестимо кішку, нам приємно її гладити і відчувати тепло шкіри руки. Давайте перевіримо чутливість ваших пальців за допомогою різних предметів

{Проводиться гра «Чарівний мішечок»).

-Шкіра захищає наш організм, тому її потрібно берегти Як ви думаєте, що шкідливо для шкіри? (Подряпини, удари, опіки, обмороження.) Що корисно? (Вода, мило, мочалка, крем).

Щоб наші руки не втомлювалися, а пальці не втратили чутливість, зробимо зарядку для пальців

На горе мы видим дом (сложите домик из ладоней: все пальцы соприкасаются кончиками – “крыша дома”)

Много зелени кругом (сделайте волнообразные движения руками)

Вот деревья, вот кусты (изобразите деревья и кусты)

Вот душистые цветы (сделайте из ладоней “бутон”)

Окружает все забор (изобразите забор. можно нарисовать пальцем в воздухе зигзагообразную линию)

За забором – чистый двор (погладьте ладонями стол или воздух)

Мы ворота открываем (изобразите открывающиеся ворота)

К дому быстро подбегаем (пальцы “побежали” по столу)

В дверь стучимся: (кулаками по столу)

тук-тук-тук.

Кто-то к нам идет на стук? (приложите ладонь к уху, как будто прислушиваетесь)

В гости к другу мы пришли

И гостинцы принесли (вытяните руки вперед, как будто что-то несете)

-У вас на столі лежать картки з зображенням органів чуттів. Обведіть кружечком орган слуху, овалом - зору, квадратом - дотик, прямокутником - нюх і трикутником - смак.

-Сьогодні на занятті ми дізналися дуже багато цікавого про органи почуттів. Ми повинні берегти їх і доглядати за ними.

 

 

 

 

 

Художня література+ліплення.

 

 

 

1.    Тема: Ці кумедні лісові звірята..

Програмовий зміст: вчити дітей уважно слухати та розуміти зміст загадок, відгадувати їх, вбачаючи прихований зміст; розвивати пам'ять, мислення, вміння користуватися набутими знаннями під час дидактичної гри «Придумай загадку»; вчити дітей відтворювати свій задум практично, під час ліплення; розвивати уяву та фантазію, вміння передавати характерні особливості вибраного образу; виховувати доброзичливі відносини під час змагання.

Матеріали: загадки про звірів, ілюстрації, святкові «медалі» переможцям, фішки; пластилін, дощечки, стеки, іграшкові звірята.

Хід: 1.Конкурс розгадування загадок. (за правильну відповідь – фішка)

Біжить він по долині у сіренькій кожушині.  (заєць)

Влітку сірий, взимку білий. (заєць)

Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає. (заєць)

Влітку носить сіру шубу, взимку – білого кожуха.

Має з тріщиною губу, косі очі й довгі вуха. (заєць)

По гілках скаче, та не птиця,

Сама руденька, та не лисиця. (білка)

В неї хата гарна, тиха, взимку повненька горіхів.

В лісі вона жити, відгадуйтесь, хто це, діти. (білка)

Лиш торкнись до колючок –він згортається в клубок. (Їжак)

Ніс, як у свинки, та колючі щітинки.   (Їжак)

В нього стільки гілочок, як у небі зірочок.   (Їжак)

Гострий писок вона має, слід хвостом все замітає,

Та й полює тишком – нишком, то на зайця, то на мишку.   (лисиця)

Влітку наїдається, взимку висипається.   (ведмідь)

Хто спить на морозі в сніговій барлозі?   (ведмідь)

              2.Визначення переможців. Вручення подарунків.

              3. Д/г «Придумай загадку» - вчити дітей за основними ознаками предмета чи істоти складати власні загадки, обігрувати їх, загадувати один одному.

              4. Ліплення за задумом. Запропонувати дітям виліпити з пластиліну тих звіряток, які їм найбільше подобаються.

 - повторити прийоми ліплення: витягування, притискання, примазування…

 - самостійна робота дітей з наданням індивідуальної допомоги…

 - обігрування виліплених звіряток під час гри «Угості до лісових друзів».

 

ГРАМОТА

 

 

 

 

Тема: Знайомство зі словом.

Програмовий зміст: навчати дітей, що слово є частиною мовлення, ознайомити зі звуковою стороною слова; навчити самостійно називати слова і виділяти їх як мовну одиницю; розвивати бажання називати нові слова, розуміти їхнє значення; довести, що слова вимовляються з певною послідовністю; розвивати мовлення, фонематичний слух; готувати руку дитини до письма.

Матеріали: ведмедик Мишко; фішки, прості олівці. прописи

Хід: 1. Сюрпризний момент. Прихід ведмедика Мишка, який просить у дітей допомоги.

         Знав я колись багато віршиків. Ось почав пригадувати їх, але…забув окремі слова. Підкажіть…

Зайку кинула хазяйка, під дощем лишився…..  (зайка)

Наша Таня вголос плаче, вкинула у річку….(м’ячик)

Упустили Мишка з лавки, відірвали Мишку…(лапки)

Та не кинуть його, схоже, бо ведмедик він…(хороший)

Цілий день щиголь впіва на віконці в клітці, третій рік йому мина, а він боїться…(киці)

Ведмедик дякує дітям і залишається на занятті.

2. Багато слів ви підказали ведмедикові, але насподі нас оточує безліч слів. Словами ми можемо називати будь – який предмет. М’яч. Що я сказала? (слово)Дерево, кінь…

Д/г «Назви слово». За кожне назване слово дитина отримує фішку.

3. Д/г «Пари слів»(діти мають запам’ятати слова в парах. Потім називається перше слово, дитина каже пару): кицька – молоко, хлопчик – машина, стіл – пиріг.

                                        Зошит – олівець, школа – учень, музика – радіо.

                          Дорога – світлофор, магазин – продавець, молоко – каструля, подарунок – іменинник.

                     Аптека – ліки, книжка – казка,вчитель – оцінка, пасажир – трамвай, вітрина – іграшки.

4. Вправи з підготовки руки дитини до письма

 

 

 

 

 

Тема: Знайомство зі словами – назвами живих і неживих предметів.

 

Програмовий зміст: закріпити з дітьми поняття «слово»; дати поняття, що слова можуть позначати живі та неживі предмети, і, відповідно до них ми ставимо запитання: хто або що;розвивати звуковимову, фонематичний слух, увагу; готувати руку дитини до письма.

Матеріали: ведмедик Мишко, сюжетні картинки, 2 картинки: на одній живі предмети, на іншій – неживі (для гри «Чим відмінні?», прості олівці. Прописи.

Хід: 1. Сюрпризний момент. До дітей у гості знову завітав ведмедик Мишко.

        2. Він нагадав дітям. Як вони допомогли йому на минулому занятті знайти загублені слова, і він сьогодні прийшов познайомити їх з новими словами. Є слова. Які позначають живий предмет, вони відповідають на питання: хто?Наприклад: дівчинка. Собачка, кицька. А є слова, які позначають неживі предмети, вони відповідають на питання: що? Наприклад: дощ, дерево, хмара.

      3. Д/г «Хто уважніший?» живий предмет – плескати в долоні, неживий – без оплесків.

Гойдалка, водій, стіл, собака, лікар, чоботи, продавець, яблуко, ножиці, артист, музикант, листочки, картопля, інструмент, друг, книжка, вихователь, ялинка, подарунок, повар, учень, лампочка, дорога, свято, ворона, капуста, дощ, райдуга, хлопчик, кошеня, лев, коробка, дуб.

     4. Вправа з сюжетними картинками.

За малюнком поставити питання зі словом хто? (що?)ПР: хто купує морозиво? Хто тримає м’яч?

     5. Д/г «Чим відмінні?» (знайти, чим відмінні малюнки(на одному – живі, на іншому – неживі)

     6. Вправи з підготовки руки дитини до письма

 

 

 

 

 

Тема: Знайомство із реченням.

 

Програмовий зміст: ознайомити дітей з поняттям «речення»; навчити вирізняти речення із загального мовного потоку, розчленовувати речення на слова; навчити складати речення з одного – трьох слів за сюжетними та предметними малюнками; пояснити дітям, що слова складаються із звуків, які на письмі позначаються буквами; розвивати мовлення, фонематичний слух, звуковимову; виховувати пильність та уважність.

Матеріали: ведмедик, фішки, предметні та сюжетні картинки, м’яч, прості олівці, зошити

Хід: 1. До дітей знову завітав ведмедик, діти нагадують йому, що вчили на минулих заняттях.

 Ведмедик приніс дітям подарунок – гарний м’ячик.

 - Що ятримаю в руках? (м’яч) А який цей м’яч? (круглий, яскравий, гладенький)

Д/г «Згадай слово». Пр: м’яч який?.... листочок. Собачка, кошенятко, півник, рибка, конячка, курча.

        2. Розгляд сюжетної картинки. Що робить кицька? (кицька п’є молоко). Така відповідь називається реченням. Речення складається зі слів. У реченні може бути одне або багато слів, але речення завжди виражає закінчену думку. На письмі в кінці речення ставиться крапка. Я зараз складу речення за допомогою фішок. Скільки слів у реченні – стільки і фішок. (далі діти складають речення за сюжетними картинками, викладаючи слова фішками)

 - Скільки слів у реченні? (скільки фішок – стільки і слів)

 - З чого складається речення? (зі слів)

     3. Гра «Трапляється – не трапляється» (фізкультхвилинка)

- Діти, станьте рядком. Я говоритиму, а ви уважно слухайте. Якщо таке буває – залишайтеся на місці, коли ж ні – присідайте.

·         Вовк блукає лісом;

·         Вовк на дереві сидить;

·         У каструлі чашка вариться;

·         Кицька на даху гуляє;

·         Човен по небу пливе;

·         Собака на даху гуляє;

·         Дівчинка лалює дім;

·         Дім малює дівчинку;

·         Мама поїхала на базар;

·         Рибка лежить на сковорідці;

·         У курки дві ноги;

·         У слона чотири ноги;

·         Вночі веселка грає;

·         Онук молодший від дідуся;

·         Дідусь навчається у школі;

·         На лузі крокодил пасеться;

·         Дівчинка пере сукню;

·         Кролик їсть травичку;

·         Вночі йде дощ;

        4. Вчити дітей складати графічну модель речення та записувати її в зошиті.

(початок речення вирізняється штрихом, оскільки завжди починається з великої літери, в кінці речення ставиться крапка)

 

 

  Тема: Голосні та приголосні звуки.

Програмовий зміст: дати поняття про звуки мовлення у порівнянні з немовленнєвими звуками; навчити дослуховуватися звучання слів. Розвивати відчуття звуку як окремого елементу слова. Дати поняття, що звуки бувають голосні та приголосні, пояснити, як їх відрізнити та познайомити з графічним зображенням звуків.Навчати дітей складати звукові моделі простих слів. Виховувати уважність.

Матеріали: картки з графічним зображенням звуків, вірші В. Берестова, іграшкове слоненя.

Хід: 1. Вірш А. Берестова.          Ходят – бродят слоны, и никак не поймут

Почему даже в дворники их не берут?

И сказали м прохожий: Дав от в чём беда,

Ведь ты даже не знаєш, что в слове «вода»

Есть два звука, которые можно пропеть,

В слове «мышь» есть тот звук, что умент шипеть.

Огорчились слоны, нос повесили вмиг

В детский садик они понеслись напрямик

Научите и нас, что же в слове том есть.

Пригласим к нам, ребята, слонёнка присесть?

    2.  – Діти, бачите, яке гарне слоненя до нас завітало. Запросимо його до нас на заняття?. Ви будете зараз уважно слухати, відповідати, гратися в ігри, а слоненя буде у вас навчатися.

Тисячі різноманітних звуків оточують людину в кімнаті (стук годинника, дзижчання мухи….)

-          Давайте послухаємо звуки, які нас оточують….

Та серед них ми відрізняємо звуки людської мови.

-          За допомогою чого люди розмовляють? (язик, губи, зуби, тв..піднебіння)

-          Давайте вимовимо звук (б). Що допомагає нам його вимовити? (губи). А звук (л), (м), (т), (у)

-          Під час вимови якого звука кінчик язика дрижить? (р)

Звуки бувають різні. Одні легко й вільно вириваються назовні, не зустрічаючи на своєму шляху перешкод. Вони називаються голосними. Вимовте їх: а, о, у, е, і, и

Іншим звукам приходиться гірше. Щоб вам їх вимовити, потрібно долати перешкоди, які влаштовують йому губи, язик, зуби. Такі звуки називаються приголосними. Вимовте їх.

Показати як графічно позначають голосні та приголосні звуки.

3. Д/гра «Який це звук» - вихов.називає звук, діти піднімають відповідну карточку.

4. А зараз послухайте загадку:       

Вільно минає повітря крізь рот, наче вітрець чарівний

Голос зростає, співає – і от – народжено звук…(голосний)

 

Голосні плигають в пісеньці дзвінко можуть заплакати і закричать

Заколисають в колисці дитину, та не бажають свистіть і бурчать.

Приголосні натомість же раді шелестіть, шепотіти, скрипіти

Навіть пирхати і шипіти, та не хочуть вони співати.

5. Складання звукових моделей слів на дошці та самостійно дітьми.

6. Підсумок:

 - З чим ми познайомились сьогодні? (звуки)

 - Які бувають звуки? (голосні та приголосні)

 - З чого складається слово?

 - З чого складається речення?

Слоненятко багато чого навчилося у вас сьогодні. Воно вам дуже дякує і прощається з вами до нової зустрічі. Скажіть слоненятку до побачення.

7. Робота у прописах.

 

   Тема: Ознайомлення з поняттям «склад»

Програмовий зміст: навчити дітей розчленовувати слово на частини, тобто склади; закріпити знання дітей про голосні та приголосні звуки, способи їх творення. Розвивати відчуття звуку, як окремого елемента слова. Готувати руку дитини до письма. Виховувати уважність, старанність

Матеріали: художнє слово, предметні картинки, прості олівці, пописи

Хід: 1.                                     Маша в лісі заблукала, Маша а – у прокричала.

                                                 Діти Машу враз почули, а - гов – гов її гукнули!

        2. Діти! Уявіть, що ви здрузями потрапили до лісу. Анто, Оленка, Сашко та Тетянка. Тетянка так захопилася гарними квіточками, що заблукала.

 - Як вона гукатиме своїх друзів? Ан – то – не! О – лен – ко!

 - Ми вимовляємо слова так, ніби ділимо їх на частинки. Ці частинки називаються складами. Слова бувають короткими чи довгими в залежності від того, скільки в них складів. Зовсім короткі слова мають один склад: ліс, дим, стіл. У слові стільки складів. Скільки голосних звуків і скільки разів ми відкриваємо рот. (показати, що коли приставити до підборіддя руку, легше визначити кількість складів. Скільки разів підборіддя торкається руки, стільки і складів у слові).

      3. Вправа «Порахуй склади у слові» - осінь, магазин, листочок, дерево, машина, небо, сонце, телефон, ведмедик, журавлі, ліс, туман, дощ, хмарка, ластівка, гра, білка, зошит, вікно, грім.

      4. Д/гра «Назви найдовше слово» - по 2 дитини. Щоб дізнатися, яке слово найдовше – треба крокувати. На кожен склад – крок. Хто зробить більше кроків – у того слово довше.

      5. Д/гра «Скільки у слові складів» - з предметними картинками.

      6. Вправи з підготовки руки дитини до письма.